еМагазин
Image default
Македонија

Павле Богоевски се мисли дали една година да зема апанажа од 63.000 денари месечно

Сега веќе поранешниот пратеник, Павле Богоевски, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата (или апанажа) и по престанувањето на мандатот за време до една година.

На денешната прес конференција во Собранието, Богоевски изјави дека се уште размислува дали ќе го побара тоа.

Според Законот за пратеници, сумата што би ја добивал е 63.000 денари месечно, односно онолку колку што изнесуваше досега неговата плата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Богоевски повеќе не е пратеник

По оставката, Павле Богоевски има право на апанажа од една година

Антони Пешев, Хари Костов, Павле Богоевски: Оставките реткост во македонската политика

Фото: Фејсбук/Богоевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ВМРО-ДПМНЕ за Извештајот на ЕК: Се додека Заев е премиер, нема датум за преговори со ЕУ

Редакција

СЈО: „Бомбите“ на „Ел чека“ не се од СЈО

Редакција

ВМРО ДПМНЕ: Вице Заев е дел од структурите штo уценуваа и им се закануваа на пратениците

Редакција