еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски, Димитров или Спасовски: Кој ќе биде заеднички кандидат на СДСМ и ДУИ за претседател

Лидерите на владејачките партии, СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се договорија на престојните избори да одат со заеднички кандидат за претседател на државата.

Кој ќе биде заедничкиот кандидат ќе соопштат утре.

Кој би можел да биде кандидатот?

Националниот кординатор за НАТО, Стево Пендаровски, министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, важат за најсериозните кандидати. И тројцата имаат подеднакви шанси да бида заедничкиот кандидат за претседател на државата од СДСМ и ДУИ.

Изминатиов период во јавноста и по медиумите се вртеше и името на вицепремиерката и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, академик Абдулменаф Беџети, поранешниот министер Денко Малевски, поранешниот амбасадор Ѓорги Филипов, кој сам се пријави на огласот за претседател на државата на СДСМ…

Дали можеби ќе има изненадување со име кое до сега не е спомнато, останува да видиме.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За што се „скараа“ СДСМ и ДУИ

Арсим Зеколи: “ДУИ не е проблемот. ДУИ е последица. СДСМ е проблемот“

„А шо демек Вие сте немале секс со бивши, па им замерувате на ДУИ за ВМРО?!“: Твитер се „вжешти“

„Џабе се више сите напади врз ДУИ, одговорни се спасителите на ДУИ„: Твитер за имунитетот на Вељаноски

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Охриѓани треба да рушат дневно по 8 дивоградби за да го исполнат условот на УНЕСКО. Ако почнат денес!„: Твитер реакции

Редакција

(Фото) Мицкоски постреферендумски се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“

Редакција

Дејан Панделески си даде оставка од местото претседател на Одборот на директори на Бетон-Штип

Никола Осило