еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски го назначи Ерол Муслиу за нов директор на Агенцијата за разузнавање

Претседателот Стево Пендаровски го назначи Ерол Муслиу за нов директор на Агенција за разузнавање, информираат од кабинетот на шефот на државата.

Муслиу порано работел во Управата за безбедност и контраразузнавање, а во последниве години во Агенцијата за разузнавање.

Претседателот Пендаровски во наредните денови ќе назначи и свои членови во националниот Совет за безбедност.

Советот за безбедност го сочинуваат претседателот на државата, претседателот на Собранието, премиерот, министрите кои раководат со органите на државната управа од областа на безбедноста, одбраната и надворешните работи, како и тројца членови назначени од шефот на државата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детален преглед: Кој се биде дел од кабинетот на претседателот Пендаровски?

Пендаровски ветува: Нема да барам претседателска пензија по завршување на мандатот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Спасовски: Цел на акцијата не беа граѓаните на Љуботен, туку конкретни лица

Редакција

Состојбата со корона вирусот од аспект на психолог: После фазата на гнев, ќе следи депресија па апатија

Редакција

(Фото) Приказната на Александра и Ибрахим: Свадба во Македонија, живот во Абу Даби

Редакција