еМагазин
Image default
Македонија

Пешевски за ТВ21: Разочаран и вознемирен сум од бегството на Груевски

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, за телевизијата ТВ 21 вели дека е разочаран и вознемирен од бегството на Никола Груевски.

„Длабоко сум разочаран и вознемирен од овој чин кој е за најостра осуда и од кој што целосно се оградувам. Ова сериозно ги подрива сите напори и иницијативи што во моментот се водат во насока на национално помирување на повеќе нивоа. Кон сите што учествуваме во овие процеси, апелирам да продолжиме со она што и е навистина потребно на нацијата. Иако е тоа тешко, апелирам гневот од овој чин да не се насочува кон другите луѓе кои што се опфатени во други судски предмети и истраги. Верувам дека правдата на крај сепак ќе го стигне секого“, вели Пешевски за ТВ 21.

Владимир Пешевски е обвинет во случајот „Траекторија“ на СЈО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фарса не векот: Ќе ни остане ли за спомен од Груевски потерницата на МВР?

Ќе паднат ли оставки за бегството на Груевски?

Јанакиески за ТВ21: Нема да бегам, најостро го осудувам бегството на Груевски

Jанкулоска за ТВ21: Се наоѓам во Македонија и на крај памет не ми паднало да заминам било каде

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Јакимовски пред судот: „Ќе ги тепаме, не им се плашиме“

Редакција

Дескоска: Конечно, по четири години, ги имплементиравме препораките на Венецијанската комисија за Законот за судови

Редакција

Од недела следи промена на времето, температурите ќе паднат за шест до осум степени

Редакција