еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Пет пациенти заболени од корона вирусoт се излекувани со крвна плазма

Пет пациенти заболени од корона вирусoт се излекувани со крвна плазма, информираше на неговиот фејсбук-профил, министерот за здравство, Венко Филипче.

„На Институтот за трансфузиона медицина, денеска го пуштивме во употреба новиот клеточен сепаратор за плазмаферза. Во време кога сѐ уште се соочуваме и се бориме со Ковид-19, апаратот ќе се користи за донирање на конвалесцентна плазма, а по завршување на пандемијата ќе се користи за донирање на стандардна плазма и тромбоцити.

Плазмата дава резултати – сите лица кои имаат оздравено од овој вирус може да даруваат. Упатувам апел, да даруваме и да спасиме човечки живот,“ напиша Филипче.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Брачен пар од Скопје даруваа крвна плазма: Не е лесно да се бориш против корона вирусот, затоа треба да се помогне

(Фото) Браво: Девојка од Скопје донираше крвна плазма за лекување на заболени од коронавирусот

Сите детали: Каква е постапката за дарување на крвна плазма, која кај нас за прв пат се употреби за лекување од корона вирусот

Фото: Фејсбук/Филипче

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Заман Македонија“ се откажа од владината субвенција: „Лудило е дека весникот има врска со воениот удар во Турција“

Редакција

„Игеа Мак“ го доби тендерот за одржување на електронскиот катастар вреден 767.000 евра

Редакција

„Боки со мал прст го заврте бројчаникот појако од сите институции“: Твитер реакции за Бојан Јовановски и „Рекет“

Редакција