еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

ПИОМ исплатил 2,5 милиони евра пензии на починати лица: Со тужби бара да се вратат парите

Фондот за пензиско и инвалидско осигурување не може да наплати 156,2 милиони денари или околу 2,5 милиони евра спорни побарувања кои се однесуваат на исплатени пензии на корисници на пензии по нивната смрт, покажуваат наодите на Државниот завод за ревизија.

Иако ПИОМ презел активности за утужување на овие побарувања во претходниот период и во минатата година има многу мал процент на наплата на побарувањата.

„И покрај преземените мерки за наплата по основ на поднесени тужби и предлози пред нотар за надомест на штети наплатени се 4.052.000 денари или само 3 отсто од вкупните побарувања“, пишуваат ревизорите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Тајни фондови на Грција: Киро Глигоров единствен кој обелодени обид за поткуп за промена на името

Никола Осило

Макрадули проблемот е што тебе не те знаат, Борко Ристовски сите го знаат

Редакција

Груевски: Ниту сум организирал, ниту сум дал согласност некој да организира насилен упад во Собранието

Редакција