еМагазин
Image default
Бизнис

„Пивара“ АД Скопје му ги продаде акциите во „Аутомакедонија“ на Милан Ивановски

„Аутомакедонија“ АД Скопје преку Македонската берза информира дека е извршена блок трансакција на 4.486 обични акции во сопственост на „Пивара“ АД Скопје, што претставува над 5 % од вкупниот број на акции на друштвото.

„Согласно порамнувањето од 14.10.2019 г. сопственик на акциите (4.486) е Милан Ивановски, кој се стекнува со над 5 % акции во друштвото. Според тоа, „Пивара“ АД Скопје не е повеќе акционер во „Аутомакедонија“ АД Скопје“, соопшти компанијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кирил Колемишевски си поднесе оставка од Надзорниот одбор на „Аутомакедонија“

Во блок-трансакција продадени акции од „Аутомакедонија“ за 138.000 евра

Светозар Јаневски подари над 16.000 акции од „Аутомакедонија“ на три лица

Јане Јаневски се стекна со 5.596 акции од „Аутомакедонија“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Виз ер: Рутите до Барселона и Лондон ќе ги има само на лето, такви се барањата на пазарот

Редакција

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на Психијатриската болница за набавка на екстра лесно масло вреден 238.000 евра

Никола Осило

Детален преглед: Кои 107 компании добија субвенции од Министерството за економија?

Никола Осило