еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Одлична можност за посета на бројни цркви и манастири: Планинарење по „Милениумска патека“

Вчера се одржа планинарска акција „Милениумска патека“, во организација на Комисијата за односи со верските заедници, Планинарскиот клуб Јелак и МПЦ-ОА, во чест на милениумскиот јубилеј 1000 години Охридска архиепископија.

Планинарите одеа по ново поставената планинарска патека на падините на Сува Гора и имаа прилика да ги посетат многубројните православни храмови, како и археолошките локалитети кои се наоѓаат во тој прекрасен предел.

На планинарите во акцијата им се приклучија и Митрополитот Тетовско-гостиварски Г. Јосиф и директорот на Комисијата за односи со верските заедници Даријан Сотировски.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Потенцијалот на македонската винска индустрија пред пратеници во Европскиот парламент

Редакција

Српски Курир: Алкалоид Белград донираше над 80 илјади евра за Институтот за јавно здравје на Србија, за пациентите на дијализа

Редакција

Шилегов ќе предложи до Советот на Град Скопје да му се додели парична награда на шампионот Алили

Редакција