еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Плоштадот Македонија како ќе го преименувате“: Твитер за отстранувањето на буквите од зградата на Владата

Очекувано, лавина од реакции по социјалните мрежи за стартот на процесот на менување на натписите и таблите на државните институции, што е предвидено со Договорот од Преспа.

Утрово зградата на Владата осамна без буквите „Влада на Република Македонија“. Согласно Договорот сега треба да пишува „Влада на Република Северна Македонија“.

Деновиве ќе се менуваат и таблите на граничните премини, државните институции…

Ви пренесуваме дел од реакциите на Твитер:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои институции први ќе го користат новото име „Република Северна Македонија“: „Република Македонија“ симната од зградата на Владата

Ќе се менуваат ли и капаците на шахтите со ѕвездата од Вергина (Кутлеш), согласно Договорот од Преспа

Скопје ќе биде „преплавено„ со „грчки“ споменици: Следи имплементација на Договорот од Преспа

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Уште колку чекори од Договорот од Преспа треба да се исполнат, за да станеме членка на НАТО

Редакција

Српска „Политика“: Груевски со лажен пасош побегнал преку Албанија, со „Малев“ од Тирана летал до Будимпешта

Редакција

(Галерија) Американскиот амбасадор Бејли и рускиот Баздникин заедно на прослава на компанијата ЕY

Редакција