еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ

По бегството: Ќе продолжи ли Никола Груевски да ја зема пратеничката плата?

Илјадници прашања и дилеми отвори бегството на екс-премиерот Никола Груевски во Унгарија, каде, како што самиот најави преку неговиот Фејсбук-профил, ќе бара политички азил.

Освен главното прашање како е можно Груевски да избега пред очите на МВР и другите надлежни институции, сега се наметнува и дилемата дали тој ќе продолжи да ја зема пратеничката плата.

Иако власта неодамна бараше од Собранието да му го одземе пратничкиот мандат на Груевски, таа не успеа да обезбеди дво-третинско мнозинство гласови и тој успеа да го задржи мандатот.

Тоа значи дека по сила на закон, Груевски останува пратеник и ќе продолжи да ја зема платата од Собранието.

Со други зборови, тој како бегалец со парите на граѓаните ќе престојува во Унгарија.

Фото:Фејсбук/Никола Груевски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски останува пратеник: Собранието не му го одзеде мандатот

Груевски се јави на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Фото: Фејсбук/Груевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Трчи лажи“ демократија: Како референдумот од обврзувачки стана консултативен?

Редакција

Ќе паднат ли оставки за бегството на Груевски?

Редакција

По кој пат излажаа за новиот автопат Миладиновци -Штип и зошто имаат потреба од тоа

Редакција