еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

По Италија Протоколот за членство на Македонија во НАТО ратификуван и од Велика Британија

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб го потпиша Протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, со што досега 24 земји-членки го завршија процесот на ратификација, откако денеска претходно тоа го стори и италијанскиот Сенат.

Раб на неговиот налог на Твитер објави дека го ставил потписот на Протоколот и истакна дека со нетрпение очекува Северна Македонија и официјално да стане дел од НАТО.

– Со големо задоволство денеска го потпишав Протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО заедно со амбасадорката А. Миовска. Со нетрпение очекувам Северна Македонија да пристапи кон семејството на НАТО и да присустува на состанокот на лидерите на НАТО во Лондон и да помогне во промоција на меѓународниот мир и безбедност, напиша тој на својот твит.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Италијанскиот Сенат го ратификуваше Проколот за членство на Македонија во НАТО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ѕвонко Костовски: Во УБК се фабрикуваа докази за судска наредба при апсењето на Соња Верушевска

Редакција

Од утре заладување, утринските температури околу нулата

Редакција

Ги убедија ли Меркел, Курц и Столтенберг граѓаните да излезат на референдум

Редакција