еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

По повеќе од десет години: Школување на нова класа контролори на летање

По повеќе од десет години М-НАВ ќе школува нова класа контролори на летање. Македонската навигација потпиша договор со Глобал АТС Данска, компанија што ќе ги обучува првите пет кандидати за обласни контролрори на летање.

Од М-НАВ за МИА соопштија дека обуката на овие кандидати ќе се спроведе во Копенхаген, од 19 февруари до средината на јули годинава, во Центарот за обука „Глобал АТС Данска“ што е сертифициран од страна на Данската агенција за цивилно воздухопловство во согласност со ЕУ регуларивата 2015/340.

Се очекува кандидатите во текот на 2020 година да се стекнат со дозволи за контролори на летање и да може самостојно да работат. Договорот го потпишаа претседателот на управниот одбор на М-НАВ и извршен директор на Секторот за воздухопловна навигација, Николче Тасески, и основачот и косопственикот на Глобал АТС Данска, Дирк Јанс.

-Воздушниот сообраќај во Република Македонија последниве две години бележи двоцифрен раст, а и актуелните статистики и предвидувања укажуваат дека сообраќајот ќе продолжи да расте. Токму заради тоа, за да одговори на предизвиците кои ги носи растот на сообраќајот, давателот на услуги во воздушниот сообраќај, М-НАВ, по повеќе од десет години спроведува процес на селекција и обука на нови контролори на летање, појаснуваат од М-НАВ.

Од македонската навигација информираат дека во текот на оваа година М-НАВ планира да ја упати на обука и втората група кандидати за контролори на летање во сертифициран центар за обука, што повторно ќе биде избран преку процес на јавна набавка.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Три месеци бесплатен Vip Shared Cloud Firewall за поголема oнлајн безбедност на компанијата

Редакција

„Животот е прекрасен“ гостува во Народно позориштe, Белград

Редакција

НЛБ Банка „Најдобра банка во Македонија за 2018 година“

Редакција