еМагазин
Image default
Спорт ТОП СТОРИИ

(Фото) Почина македонската фудбалска легенда Благој Истатов

Денеска во 71-та година од животот почина Благоја Истатов, еден од најдобрите македонски фудбалери на сите времиња, пренесува Струмицанет.

Струмичкиот и македонскиот фудбал загубија големо фудбалско име. Еден голем човек, кој во својата голманска кариера настапувал за екипите на Беласица од Струмица, Победа од Прилеп, но и белградски Партизан, и холандски Утрехт.

Освен фудбалската, Истатов имаше и тренерска кариера, и тоа во повеќе клубови во Македонија. А во еден период беше и тренер на голманите во македонскиот национален тим.

Добар дел од својот живот Благој Истатов го помина во Дојран, каде пред неколку години ја основа фудбалската школа „Истатов”, која е под патронат на клубот кој го задолжи за векови – Партизан од Белград.

Фото: Фејсбук/Стара Струмица/Иван Станоев

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Акциите на „Комерцијална банка“, „Алкалоид“ и „Макпетрол“ убедливо најтргувани во 2019 година

Редакција

Поради корона вирусот: Пет илјади работници од „Дрекслмаер“ од понеделник ќе користат одмор

Редакција

Рускоска ја потврди веродостојноста само на првата страна од записникот за сведочењето на Камчев, кој заврши во медиумите

Редакција