еМагазин
Image default
Локално

Почувствуван земјотрес во Штип и околината

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утринава во 08 часот и 00 минути и во 8 часот и 15 минути, регистрираше земјотреси, чиј епицентри се наоѓаат 77 km југоисточно од Скопје.

Според досегашните податоци нивните Рихтерови магнитуди изнесуваа 3.1 на првиот и 2.7 на вториот земјотрес. Беа почувствувани од населението во Штип и околината со интензитет од III степени, според Европската макросеизмичка скала.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кривични пријави за татко и син од Зајас кои со „метални прачки“ се расправаа со училишни директори

Никола Осило

Скопјанец исчезна на Бит Пазар

Никола Осило

Посебен сообраќаен режим во Скопје за Велигден: Кои улици ќе бидат блокирани

Редакција