еМагазин
Image default
Македонија

Подмладокот на ВМРО-ДПМНЕ доби нов претседател, избрани и советници на Мицкоски

Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ, на вчерашната седница за претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ го избра Јован Јаулески, информираат од партијата.

За советник за меѓународна политика на претседателот Христијан Мицкоски е избран Стефан Андоновски, додека за советник за меѓусоседска политика е избран Тони Димитриевски.

ИК на партијата избрала и претседатели и членови на Комисијата за правни работи, политички систем и антикорупција и Комисијата за информатичко општество, телекомуникации и аудиовизуелни услуги.

ИК за претседател на Републичкиот изборен штаб за престојните избори го потврдил изборот на Игор Јанушев, генерален секретар на партијата.

На седницата на ИК било дискутирано и за подготовките за конвенцијата за избор на кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, која ќе се одржи во Струга на 16 февруари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата одобри првична финансиска помош од 97.560 евра за Албанија

Редакција

(ВИДЕО) По средбата на Пендаровски и Макрон: Гаранции за датумот од Париз сѐ уште нема

Редакција

Јанакиески донесен од затворот „Скопје“ на судењето за рушењето на „Космос“

Редакција