еМагазин
Image default
Локално

Полицајци од Гевгелија изигрувале локални шерифи

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе кривична пријава против С.Л и С.Л полициски службеници во Надворешна канцеларија за криминалистички работи во Гевгелија поради постоење на основано сомнение за сторени кривични дела ,,противправно лишување од слобода,, по член 140 став 4 вв став 1 и ,,злоупотреба на службена положба и овластување“ по член 353 став 1 од КЗ на РМ, информира МВР.

Пријавените во својство на овластени службени лица со полициски овластувања ја злоупотребиле службената положба и овластување со пречекорување на границите на нивното службено овластување при што во центарот на Гевгелија без наредба од суд противправно лишиле од слобода две лица и ги однеле во Полициската станица од општа надлежност во Гевгелија каде им била ограничена слободата на движење по што над лицата и возилото извршиле претрес и за превземените дејствија не изготвиле службени материјали за евидентирање на настанот.

Против полициските службеници поведена е и постапка за дисциплинска одговорност.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Руски рулет на улиците: За шест часа „уловени“ над 200 алкохолизирани возачи

Никола Осило

Осумгодишно девојче каснато од „домашен љубимец“

Никола Осило

Кривична пријава и притвор за возачот на камионот кој ја предизвика сообраќајната несреќа кај обиколницата

Редакција