еМагазин
Image default
БЕНЧМАРК

Помошта од ЕУ годишно е 90 милиони евра или 260.000 дневно

Вкупната помош од Европската Унија за Македонија изнесува 90 милиони евра годишно односно 260.000 евра дневно, со почнување на претпристапните преговори овие средства само ќе растат, изјави министерот за финансии, Драган Тевдовски.

Тевдовски истакна дека речиси секоја недела учествува на настани за изградба на патишта, пречистителни станици, детски градинки, училишта, гранични премини финансирани од европски фондови.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во август, 349 граѓани на Македонија побарале азил во ЕУ

Редакција

ЕУ предупредува за можен бојкот на изборите, Франција останува тврда за старт на преговорите

Редакција

Датумот за старт на преговорите на Македонија со ЕУ се подалеку

Редакција