еМагазин
Image default
Балкан

Грција: Поради Договорот од Преспа, „драма“ и во Движењето на промена

Претседателот на Демократска левица, Танасис Теохаропулос, е избришан од пратеничката група на Движење на промена во кое коалицира заедно со ПАСОК поради неговиот став да гласа за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

-Ставот на господинот Теохаропулос да гласа за Договорот од Преспа, објективно му служи на господинот Ципрас и неговите планови и овој став не може да биде прифатен, соопштуваат од Движење на промена за одлуката на лидерката Фофи Генимата да го избрише Теохаропулос.

Од Демократска левица коментираат дека нивната позиција им служи само на националните интереси.

Одлуката за поддршка на Договорот од Преспа, Демократска левица ја донесе на вчерашниот состанок на Централниот комитет на партијата.

Говорејќи за радиото „Тема 104.6“, претседателот на партијата, Танасис Теохаропулос ги потврди натписите во грчките медиуми дека му било предложено носител на пратеничката листа на Движење на промена на ниво на цела Грција на следните избори, доколку не гласа за Договорот од Преспа.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Остана со четири пратеници: Поради Договорот од Преспа се распаѓа пратеничката група на Река

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

КФОР: Ситуацијата на Косово е мирна и е под контрола

Редакција

За три деца заразени од морбили во Банско, властите се сомневаат дека вирусот е „увезен“ од кај нас

Редакција

Бојко Борисов: Македонците да запрат со историските игри доколку сакаат во ЕУ

Никола Осило