еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Поради енормното загадување: Бесплатен градски превоз од денеска во Скопје и двојно поскап паркинг

Автобусите на ЈСП Скопје и приватните превозници од денеска, 20 јануари, ќе возат бесплатно за граѓаните на Скопје. Одлуката денеска ја донесе Град Скопје и стапува во сила веднаш, а ќе важи до моментот на намалување на загадувањето на воздухот за што јавноста ќе биде дополнително известена.

Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху на прес-конференција соопшти дека е донесена и одлука за прекинување на сите градежни активности на градилиштата што се под надлежност на Град Скопје и ги повика и градоначалниците на скопските општини исто така да ги прекинат градежните активности.

Цените на паркирањето на паркиралиштата на Градски паркинг од денеска двојно се зголемуваат и тоа ќе важи до престанување на оваа одлука.

Ова се некои од мерките и препораките за кои денеска одлучи Град Скопје поради големото аеро загадување во главниот град.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Твитер „зовре“: „Само ние и бубашвабите можеме да издржиме вакво загадување„

Какви Водици во гнасни води, какво Богојавление кога ни прст пред око не се гледа

Твитер за првото место на Скопје во светот по загадување: „Да скокаш у Вардар при таква загаденост треба стварно да веруваш у Господ“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев за Дојче Веле: Разговаравме со Спасовски за оставка како морален чин, но не гледам пропуст

Редакција

Хоакин Феникс, актерот кој зеде Оскар за улогата во „Џокер“ бил голем фан на Атиџе

Редакција

„На СДСМ им застарува власта на 12 април“: Твитер реакции оти Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Редакција