еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

Поради корона вирусот нема да има и Евровизија

Годинешниов натпревар за песна на Евровизија е одложен до 2021 година, како резултат на мерките за ублажување на последиците од коронавирусот спроведени од земјите-учеснички, соопштија организаторите, Европската радиодифузна унија.

Натпреварот требаше да се стартува од 12 мај во Ротердам, Холандија.

Од таму велат дека и покрај истражувањето на „многу алтернативни опции“ за да се овозможи настанот да продолжи како што беше планирано, „неизвесноста создадена со ширењето на ковид-19 низ цела Европа – и забраните што владите ги воведуваат кај учесниците и кај холандските власти – значи дека Унијата ја донесе тешката одлука дека е невозможно да се продолжи со овој настан во живо“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Мерка за почит: Маркетите „Гранап“ со подни знаци против корона вирусот

Бројката на заболени од корона вирусот останува на 35, но се тестираат 30 лица

Скринизи за рано откривање на корона вирусот освен во Дебар и Струга, можно е да се прават и на граѓани во Скопје

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Вевчански карневал: Нобелова награда за Груевски и мајката на Заев, главни „ѕвезди“ исклучените пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција

Твитер „полуде“ за дебатата на кандидатите за претседател: „Многу тензии и нервоза во студиото на Сител“

Никола Осило

Ципрас: Набргу ќе бидам првиот грчки премиер кој го посетил Скопје

Никола Осило