еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Поради притворот на Мијалков и Камчев и Законот за амнестија „висат“ уставните измени: Има потврда за 76 гласа

Поради притворот на поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков и бизнисменот Орце Камчев, но и поради Законот за амнестија, кој требаше да донесе дополнителна гаранција за потребните 80 гласа, „висат“ уставните измени, велат владини извори.

Според истите извори во моментов владејачкото мнозинство има потврда од 76 пратеници.

Финалното гласање за уставните измени предвидени со Договорот од Преспа на дневен ред во Собранието е на почетокот од јануари, а доколку процесот биде успешен Договорот на ратификација во грчкиот Парламент оди во февруари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детален преглед: Што пишува во конечните амандмани на Уставот согласно договорот со Грција?

Грчката влада ги бендисала финалните уставни амандмани на македонскиот Устав

Уставни измени: Дали притворот на Мијалков е причината за немирот на Али Ахмети?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Балканот доби нова држава“: Реакции во регионот по ратификацијата на Протоколот за членство на Македонија во НАТО во Грција

Редакција

(Видео) Ужасна трагедија во Словачка: Во сообраќајна несреќа загинаа најмалку 13 средношколци

Редакција

Твитер „збесна“ за Пендаровски, Силјановска и Река: „Дали знаевте дека има дебата на МРТ и зошто не“

Никола Осило