еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Поранешниот министер Миле Јанакиески и уште седум лица добија притвор од 30 дена

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и уште седум лица добија притвор од 30 дена.

Постапувајќи попредлог на Основното јавно обвинителство, судија на претходна постапка во однос на десетте лица кои вчера беа спроведени во Судот, донесе решение со кое го прифати предлогот на обвинител и на М.Ј., А.Ј., Е.Р., М.Ј., Д.Д., В.С., Д.М., и Л.С., им определи мерка притвор во времетраење од 30 дена, а на Б.Д. и С.К., им определи мерки за претпазливост, соопштија од Основниот кривичен суд.

Судот смета дека се исполнети условите од  член 165 став 1, точка 1 и 2 задел од обвинетите и точка 1, 2 и 3 за другиот дел од обвинетите, односно опасност од бегство, влијание на сведоци и можност да се повтори делото.

Против ова решение странките имаат право на жалба, додаваат од Основниот кривичен суд.

Осомничените се сомничат дека ја злоупотребиле службената положба и овластување, а едно лице се сомничи за несовесно работење во службата. Тие со противзаконските дејствија што ги направиле го оштетиле буџетот во износ од 2.647.802 милиони евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Стар си кога поретко излегуваш од Миле Јанакиески шо оди во притвор“: Твитер реакции за новото апсење и новиот притвор за екс министерот

Полициска акција во Скопје: Кривични пријави за Миле Јанакиески и уште 10 лица

Фото: Фејсбук/Јанакиески

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Повеќе лица приведени на информативен разговор за убиствата на „Рузвелтова“

Редакција

(Галерија) Пролетна бајка во ресторан „Белојшки бисер“

Редакција

(Галерија) Македонскиот топ-модел Павле Николовски го освои Балканот

Редакција