еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Поранешниот шеф на кабинетот на Мијалков, Јакимовски доби 30 дена притвор

Поранешниот шеф на кабинетот на Сашо Мијалков, Тони Јакимовски доби 30 дена притвор.
“Постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување мерки за обезбедување присуство заради основано сомнение дека ја злоупотребиле службената положба и овластување, пред судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, беа спроведени три лица.

По прозинесување на лицата во однос на предлогот, судија на претходна постапка донесе решенија со кои го прифати предлогот и на Т.Ј. му определи мерка притвор во траење од 30 дена заради постоење на основите од член 165 ст.1 т. 1 и 2 од ЗКП, на С.М. му определи мерка притвор во траење од 30 дена заради постоење на основите од член 165 ст.1 т. 1, 2 и 3 од ЗКП и за К.Ј го прифати предлогот и определи мерки на претпазливост и тоа Одземање на патната исправа, Обврска за јавување во суд, Забрана за напуштање на живеалиштето и Забрана за вршење определени работни активности поврзани со кривичното дело.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уапсен поранешниот шеф на кабинетот на Сашо Мијалков, Тони Јакимовски

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер за изјавата на Заев за Груевски: „Знаеме дека 500 евра плата побегнале во багажник“

Никола Осило

„Дилоит“ го доби тендерот на Фондот за иновации и технолошки развој „вреден“ 143.000 евра

Никола Осило

Детален преглед: Како Владата ќе го полни и празни буџетот за 2019 година

Никола Осило