еМагазин
Image default
Бизнис

Пораст на индустриското производство од 7.3%

Според податоците на Државниот завод за статистика, индустриското производство во февруари 2019 година, во однос на февруари 2018 година  е зголемено за 7.3%.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот рударство и вадење на камен бележи пораст од 2.9 %, во секторот преработувачка индустрија бележи пораст од 7.3 %, а во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 4.8 %.

Според главните индустриски групи, производството во февруари 2019 година, во однос на февруари 2018 година, бележи пораст кај енергија за 7.1 %, интермедијарни производи, освен енергија за 13.5 %, капитални производи за 1.7 % и нетрајни производи за широка потрошувачка за 5.3 %, додека опаѓање бележи кај трајни производи за широка потрошувачка за 1.4 %.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Стопанска банка Скопје ја зголеми добивката за 46,2%

Редакција

Бруто надворешниот долг на земјава достигна 8,3 милијарди евра

Никола Осило

Виктор Стојчевски купи 500 акции од „Алкалоид“

Никола Осило