еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Поразителни резултати: Странските директни инвестиции едвај 55,6 милиони евра

Во периодот јануари-јуни вкупните странски директни инвестиции во земјава изнесуваат 55,6 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка.

Податоците откриваат одлив на капитал од земјите странски инвеститори и тоа во износ од 54,5 милиони евра и реинвестирање на добивката од постоечките странски компании во земјава во износ од 110,1 милиони евра, што на крајот резултира со вкупни директни инвестиции ов 55,6 милиони евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бахамите најголем странски инвеститор во Македонија во 2019 година

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сметката на 1ТВ блокирана од УЈП, па одблокирана откако беше платен долгот

Редакција

Твитер „поцрвене“: „Павле повлече нога, ајде да ви се множат оставките! Кој е следен?“

Никола Осило

(Видео) Тимот на Клиниката „Жан Митрев“ успешно оперира една од најкомплексните аномалии на срце кај новороденче

Никола Осило