еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

ПОРТРЕТ: Која е Гордана Димитриеска Кочоска, новата заменик министерка за финансии

Нов заменик министер за финансии, како предлог на ВМРО-ДПМНЕ е Гордана Димитриеска Кочоска.

Какво образование има

Димитриеска Кочоска е Магистер по економски науки на Универзитетот Св. Кирил и Методиј.

Таа е дипломиран економист и дипломирала на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, со просечна оценка од 9.55.

Димитриеска Кочоска поседува обуки, професионални надградби и меѓународни сертификати од повеќе области, како што е анализа на финансиски извештаи, сметководствена аналитика, менаџирање, контрола и управување, завршила и Академија за контрола, во Менаџмент центар Белград, а лиценцирана од CA Akademie AG.

Работно искуство

Вработена е во приватна компанија како финансиски консултант во областа на контролинг и финансии.

Претходно работела во Стопанска Банка, во Македонски Телеком во секторот на даноци, во Министерство за финансии во Секторот за јавен долг, а воедно во одреден период е и директор за финансии во ЕЛЕМ, во времето кога со оваа компанија управуваше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Димитриеска Кочоска приватно

Димитриеска Кочоска е мажена и е мајка на две деца.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОРТРЕТ: Кој е Цветан Трипуновски, новиот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство

ПОРТРЕТ: Која е Невенка Стаменковска Стојковски, новиот заменик министер за информатичко општество и администрација

ПОРТРЕТ: Рашела Мизрахи, биохемичарката која стана министерка за труд и социјална политика

ПОРТРЕТ: Наќе Чулев, од оперативен разузнавач до технички министер за внатрешни работи

Фото: Фејсбук/Димитриеска Кочоска

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Ми фали Груевски како глумец: Дац и Митевски во „Еден на Еден“ кај Жаре

Редакција

Поради зголемен број на случаи со Ковид-19, Црна Гора ги затвори границите за македонските граѓани

Редакција

(Фото) Иванов за Велигден со семејството во Охрид

Редакција