еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

ПОРТРЕТ: Која е Славјанка Петровска, заменик министерката за внатрешни работи

Славјанка Петровска е новата заменик министерка за внатрешни работи, предлог на владејачката СДСМ.

Какво образование има

Дипломирала на Правниот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Зборува англиски, а се служи и со италијански и руски јазик.

Работно искуство

Од 2003 до 2006 година работела во Секретаријатот за европски прашања.

Од 2006 до 2008 година работи во Собранието на Република Македонија, во Секторот за меѓународна соработка.

Од 2008 до 2015 година, работела во Собранието на Република Македонија, во Секторот за поодршка на Националниот совет за евроинтеграции.

Од 2015 до 2016 година е дел од Кабинетот на министерот за внатрешни работи, актуелниот технички премиер, Оливер Спасовски.

Од јуни 2017 е шеф на кабинетот на поранешниот министер за внатрешни работи, Спасовски.

Приватно

Родена е 1982 година во Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОРТРЕТ: Која е Гордана Димитриеска Кочоска, новата заменик министерка за финансии

ПОРТРЕТ: Кој е Цветан Трипуновски, новиот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство

ПОРТРЕТ: Наќе Чулев, од оперативен разузнавач до технички министер за внатрешни работи

ПОРТРЕТ: Рашела Мизрахи, биохемичарката која стана министерка за труд и социјална политика

Фото: Фејсбук/Петровска

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Официјално: Стево Пендаровски е кандидат на СДСМ за претседател

Редакција

(Галерија) „Фрајле“ на хуманитарен настан на брендот „Ребека“ за жените заболени од рак на дојка

Редакција

Време е Катица Јанева да објави роман: „Писма од Шутка“

Никола Осило