еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Посебен режим на движење за лицата со попреченост и нивните придружници

За лицата со попреченост нема да важи забраната за движење во периодот од 19:00 до 20:00 часот, од понеделник до петок, а во деновите на викенд од 11:00 до 13:00 часот.

Оваа мерка ја донесе Владата на денешната 38-ма седница, на предлог на Министерството за здравство и Министерството за труд и социјална политика.

Како што соопшти владината прес-служба, оваа мерка за дозвола на движење за лицата со попреченост се однесува и на лицата што ги придружуваат овие граѓани за време на дозволеното движење во наведените временски периоди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полициски час од денеска од 16 до 5 часот, движење само по двајца

Детален преглед: Правила за движење на земјоделците за време на полицискиот час

Со посебни дозволи овозможена работа на фабриките, транспортот и доставата и за време на полицискиот час

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Пендаровска направи кардиолошки преглед за да ја подигне свесноста кај жените

Редакција

Завршени се ДНК анализите на загинатите во авионската несреќа на Солунска Глава

Редакција

Како до безбедна работна средина за жените: 45 проценти искусиле сексуално вознемирување на работно место

Редакција