еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Поскапеле кафаните

Според податоците на Државниот завод за статистика, цените на угостителските услуги во септември 2018 година, во споредба со август 2018 година се зголемиле за 0.2 %.

Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.2 %, Алкохолни пијалаци за 1.5 % и Безалкохолни пијалаци за 0.4 %, додека намалување е забележано во групата Ноќевања за 0.3 %.

Цените на угостителските услуги во септември 2018 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 3.1 %.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – септември 2018 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 2.0 %, додека во однос на декември 2017 година е зголемен за 1.6 %.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Ресторан во Тетово нуди бесплатни ќебапи и чај за сиромашните

Редакција

„Сите сити“ обезбеди над 400.000 оброци за социјално загрозени граѓани

Редакција

Одобрени се 631 бескаматни кредити со „Ковид 1“ линијата на Развојната банка

Редакција