еМагазин
Image default
Бизнис

Поскапување: Станбен квадрат во Скопје лани чинел 46.764 денари без ДДВ

Просечната цена на квадратен метар станбена површина во 2018 година изнесувала 43.155 денари, што е за 3,2 отсто повеќе во однос на 2017 година, соопшти Државниот завод за статистика.

Во Скопје, квадрат лани чинел 46.764 денари, што е за 7 отсто повеќе од 2017 година, додека во останатите населени места во државата цената била 33.157 денари, што е зголемување за 3,6 проценти од претходната година.

Наведените просечни цени се без данок на додадена вредност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Под хипотека 122.307 станови во земјава: Во Скопје „заглавени“ 57.106 станови

Просечна закупнина за стан во Центар еднаква на „кирија и трошоци“ за два стана во Струмица

Становите во Гази Баба речиси двојно поевтини отколку во Центар

Градежниците очекуваат пораст на цените и намалување на бројот на вработени

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во блок-трансакција вредна 91.000 евра продадени акции од „Оилко“

Никола Осило

Австријци го „запоседнаа“ Надзорниот одбор на Охридска банка во пресрет на продажбата на Шпаркасе

Никола Осило

Нов генерален директор на Сава осигурување е Ило Ристовски

Редакција