еМагазин
Image default
Македонија

Потпретседателката на организацијата на Боки 13, Јасна Мандиќ за „Рекет“ со полиција донесена во Обвинителство

Обвинителката Вилма Русковска вечерва пристигна во Кривичниот суд, каде што со полиција подоцна беше донесена и Јасна Мандиќ, потпреседателката на хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“ на Боки 13, првоосомничениот во случајот „Рекет“.

Мандиќ е една од новоосомничените во овој случај, за кој, денеска државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, најави дека во текот на денешниот ден ќе се отвори истрага уште против четири лица.

Тој потврди дека Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот.

Државниот јавен обвинител рече дека станува збор за делата перење на пари, измама и помагање во дел на измама.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Потпреседателката на Собранието, Фросина Ременски осомничена за „Рекет“

Нови четири лица осомничени во „Рекет“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Антикорупциска: Нефи Усеини како член на Советот не може да конкурира на тендер на Општина Охрид

Редакција

Со големо мнозинство германскиот Бундестаг изгласа почеток на преговори меѓу Македонија и ЕУ

Никола Осило

Унгарска Влада: Груевски доби „фер процес“ како кој било друг кој побарал азил

Редакција