еМагазин
Image default
Македонија

Повеќе од 40 амандмани поднесени на Предлог-законот за јавно обвинителство

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Груби денеска ја отвори седницата на која ќе се расправа по Предлог-законот за јавно обвинителство со кој треба да се реши идниот статус на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Груби соопшти дека се поднесени повеќе од 40 амандмани на Предлог-законот, од кои околу 20 од ВМРО-ДПМНЕ, 16 од СДСМ и коалицијата, 10 од ДУИ и три од пратеничката Сурија Рашити.

Веднаш по отворањето на седницата, Груби даде пауза за членовите на Комисијата да можат да ги разгледаат амандманите.

Најави дека расправата во Комисијата за европски прашања за Предлог-законот за јавно обвинителство може да трае најмногу два работни дена.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата очекува осумте пратеници да не се предомислат за промена на Уставот по притворањето на Јанакиески, Божиновски и Мијалков

Редакција

Убава вест: Оздравени уште 38 пациенти, вкупната бројка 627

Редакција

10 дена молк од македонските институции за скандалозното бегство на Груевски

Редакција