еМагазин
Image default
Локално

Поведена истрага против мајка од Скопје за малтретирање дете

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело запуштање и малтретирање дете, поради основано сомнение дека осомничената, во периодот од 15.06.2018 до 06.07.2018 година, во повеќе наврати, со гру­бо за­по­ста­ву­ва­ње на сво­ја­та долж­ност за гри­жа и вос­пи­ту­ва­ње како родител, го за­пу­штила своето дете и како резултат на тоа кај детето-жртва настапила тешка те­лес­на по­вре­да, со која бил доведен во опасност неговиот живот.

Како што е наведено во соопштението од ОЈО Скопје, во временски период  додека таткото на детето родено во мај 2017 година се наоѓал на издржување на казна затвор, мајката не му пружила соодветна родителска грижа на детето, повремено го оставала само или го препуштала на грижа на други лица без притоа да внимава на сигурноста, безбедноста и потребите на детето.

Како резултат на тоа, детето се здобило со тешки телесни повреди на телото и главата со кои бил доведен во опасност неговиот живот и на 7 јули годинава било примено на Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје.

Во рамки на предистражната постапка, надлежен јавен обвинител сослушал повеќе сведоци и ја испитал осомничената, по што била издадена наредба за утврдување на психијатриската состојба на осомниченото лице, како и наредба за вештачење на видот и карактерот на повредите кај детето.

-До овој момент не е утврден идентитетот на лицето што директно ги нанело повредите кај детето, но надлежниот јавен обвинител и натаму презема дејствија за утврдување на фактите и доколку се утврди кривична одговорност на конкретен сторител и против него ќе биде поведена постапка, се наведува во соопштението.

Од страна на Центарот за социјални работи на детето му е одреден привремен старател и тоа е згрижено во Домот за доенчиња во Битола.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Целосно изгоре куќа во пожар во Куманово

Никола Осило

Кривична пријава за доктор од Битола: Предизвикал тешко нарушување на здравјето на пациент со лоша дијагноза

Никола Осило

Четворица полицајци тепале маж пред сопругата и бабата

Никола Осило