еМагазин
Image default
Македонија

Повторно земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека утрово е регистриран нов земјотрес со епицентар во Албанија, на 160 километри југозападно од Скопје. Бил во 9 часот и 26 минути со локална Рихтерова магнитуда 4.3.

-Според досегашните податоци, земјотресот е почувствуван во југозападните делови на Републиката (Кичево, Охрид и Битола) со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала и со интензитет од III степени во Скопје и околината според истата скала, соопшти Опсерваторијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ВМРО-ДПМНЕ поднесе тужба до Управниот суд во која ја обжалува одлуката на ДИК за гласањето во Ново Село

Редакција

Ганка Цветанова во одбрана на синот на Силјановска: Респект за сите кои се во допир со музиката и природата

Редакција

Шилегов за навредата на Азијатите во Скопје: Ги повикувам надлежните да поведат истрага за овој инцидент

Редакција