еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

Познати добитниците на државната награда „11 Октомври“

Преведувачот и писател Драги Михајловски, писателот и новинар Ристо Лазаров и актерот Петре Арсовски се добитници на државната награда „11 Октомври“ за животно дело во областа на културата и уметноста.

За животно дело во областа на здравството, наградата му се доделува на  проф. д-р Александар Ставридис, хирург – уролог.

Оваа одлука стапува во сила од денот на донесувањето и ќе биде објавена во „Службен весник на РМ“.

Наградата на добитниците ќе им биде врачена на 11 Октомври 2018 година (четврток) во 12 часот во Собранието на Република Македонија.

Фото: Собрание

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Како ќе изгледаше светот доколку природата и универзумот беа корумпирани

Редакција

Убава вест од А1: 10GB мобилен интернет и дополнителни бесплатни TВ канали за сите

Редакција

Jeep® Wrangler и Fiat Panda Cross победници во своите категории на престижните „4×4 of the Year 2019 awards”

Редакција