еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Прашина, дрвја и кровови: Ветрот ги извади гнасотиите на Скопје

Прашина како да сме во пустина, скршени дрвја, уништени автомобили, паднати кровови. Ова е сликата по вчерашниот краткотраен силен ветер што го зафати Скопје, а кој се чини покажа колку е валкан и несреден главниот град на Македонија.

Граѓани на социјалните мрежи со право реагираат дека долгогодишната негрижа на локалната и на централната власт придонесе за ваквата катастрофална состојба, која освен што предизвика материјални штети може да биде опасна и по животот на скопјани.

Не треба да се заборави дека силниот ветер ја зголеми загаденоста на воздухот за повеќе од 35 пати над дозволеното, што е своевидна еколошка катастрофа што негативно влијае врз здравјето на граѓаните, а посебно кај најмладите и хронично болните.

Краткотрајниот ветер како да сакаше да најави дека претстои заладување и зимскиот период во кој веќе навикнавме да се гушиме во загаден воздух. За жал, ниту локалната, ниту централната власт во изминатиов период и покрај декларативните заложби не направија ништо да се намали загаденоста на воздухот заради што е извесно дека претстојната зима повторно ќе дишеме „на шкрги“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Пустинската олуја“ ги крена параметрите на загаден воздух во Скопје до плафон

(ВИДЕО) Скопје не се гледа од прашина

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Која е Царовска приватно: Сака да сними дует со Бредли Купер, омилен филм и е „Џокер“

Редакција

„Стани Зелче, ФИРОМ почина“: Твитер за ратификацијата на Договорот од Преспа и во Грција

Редакција

Град Скопје отстранува една од галиите на реката Вардар

Редакција