еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Православните верници го слават Богојавление – Водици: Бог се јави, навистина се јави

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

Празникот се нарекува уште и Водици поради големиот водосвет, што го извршува црквата на овој ден.

Традиционално, во реките се положуваат крстови, а оној што ќе го фати светиот крст се верува дека ќе го следи благослов и среќа во текот на целата година.

Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа, а се верува дека со положувањето на крстот водите се осветуваат и стануваат лековити.

Верниците сведочат за чудото што секоја година се случува во реката Јордан, а тоа е што по фрлањето на крстот и освестувањето на водата, реката почнува да тече во спротивен правец.

МИА/Фото: Викимапија

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Скопје се пријавиле 140 граѓани за учество на манифестацијата „Водици 2020“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нимиц ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа

Редакција

Предновогодишно за „27 април“ амнестирани уште петмина

Редакција

Мажот и жената сомнителни на корона вирус кои избегаа од штипската клиника се во домашна изолација

Редакција