еМагазин
Image default
Македонија

Пред годишнина од сообраќајката, ново рочиште за несреќата кај Ласкарци

Два дена пред навршување една година од сообраќајката кај Ласкарци, во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за несреќата во која лани на 13 февруари животот го загубија 16 лица, а над 30 беа повредени.

На последното рочиште пред судот беа презентирани извештаи од Судска медицина и психијатар за возачот Маноил Трифуновски, според кои, возачот на автобусот на компанијата Дурмо Турс боледувал од дибает, но тоа не влијаело врз неговата способност за возење.

Обвинителниот акт во овој пред го застапува обвинителот Дарко Јакимовски, а Кривичниот совет го води судијката Диана Груевска-Илиевска.

МИА/Фото: Дурмо турс/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Боки13 со лисици на распит во Кривичен, претрес во 1ТВ и домот на неговите родители

Редакција

Кекеновски поднесе инцијатива за Законот за јазиците пред Уставен, смета дека е донесен без потребниот број на гласови

Редакција

Се проверува дали имало прислушање и во Обвинителството за организиран криминал и корупција

Редакција