еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Предлог-законот за попис во Собрание: Ќе се преброиме ли конечно?

Денеска собраниската Комисија за европски прашања треба да расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020 година, во прво читање.

Од она што досега слушнавме од власта и опозицијата, тие не се согласуваат и за оваа прашање, а како ќе изгледа расправата и дали истата воопшто ќе почне и кога истиот закон ќе ги помине сите собраниски филтри останува да видиме.

Последниот попис во Македонија е спроведен во далечната 2002 година, што земјата ја става во ранг на афрички земји.

Обидот за попис на населението во 2011 година беше неуспешен, а Специјалното јавно обвинителство (СЈО) пред неколку месеци отвори истрага „Попис“ за поранешниот премиер Никола Груевски, кој во меѓувреме стана азилант во Унгарија и лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, кои според СЈО се договориле да го одложат спроведувањето на веќе почнатиот попис.

Според последните официјални информации од СЈО, „Попис“ е во истражна постапка, а биле испитани и повеќе сведоци.

Како и да е, јавна тајна е дека од времето кога беше спроведен последниот попис, од Македонија се иселија илјадници жители и никој повеќе не верува дека земјата има 2 милиони жители.

Време е навистина да се преброиме.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Можно ли е повторно одложување на пописот: Што пишува во законот кој „дреме“ во Собранието?

Стартува пробниот попис на населението, домаќинствата и становите

Мицкоски: Не сме против пописот, бараме реална статистичка операција

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори: Можни датуми 25 ноември, 2 декември, 9 декември или на пролет

Редакција

Слаб интерес на македонските фирми за заштита на трговските марки со Македонија/македонско

Редакција

„Јосифов“ го доби тендерот на Апелацискиот суд Битола за набавка на автомобил вреден 32.500 евра

Никола Осило