еМагазин
Image default
Македонија

На Груевски ќе му се укинува пратеничката плата

Пратениците Снежана Калеска-Ванчева и Мухамед Зеќири од СДСМ, Горан Мисовски и Соња Мираковска од НСДП, Реџеп Мемеди од БЕСА и Реџеил Исмаили од ДУИ до Собранието доставија предлог за дополнување на Законот за пратеници, со кој кога ќе се усвои на поранешниот премиер Никола Груевски ќе му се укине пратеничката плата

– Ако пратеникот е осуден со правосилна судска пресуда на казна затвор подолга од шест месеци, го губи правото на исплата на плата, други лични примања и надоместоци на трошоци“, гласи членот што пратениците го предлагаат како дополна на Законот.

Предлог законот за дополнување на Законот за пратениците, по скратена постапка е 27 точка на денешната собраниска седница.

Доколку се изгласа предлогот на шестмината пратеници, Груевски ќе ја загуби пратеничката плата, бидејќи е правосилно осуден на две години затвор за набавката на луксузниот блиндиран мерцедес во предметот на СЈО „Тенк“.

Груевски веќе неколку месеци е во Унгарија, каде од тамошните власти експресно доби азил.

МИА/Фото: Фејсбук/Груевски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Груевски на прошетка во трговски центар во центарот на Будимпешта

Случај „Македонска банка“: Груевски ја повлекол тужбата за клевета против Заев

Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат за неговото бегство

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Постои уставна пречка за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки да биде технички министер за внатрешни работи?

Редакција

Судење за „Таргет-Тврдина“: Јанкулоска му забележа на сведокот од УБК зошто не и кажал дека е прислушувана

Редакција

Основен кривичен суд: Да се истражат заканите и притисоците на дел од адвокатите во „ТНТ“

Редакција