еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Препораки од Министерство за здравство: Како да се заштитите од жолтица

Имајќи предвид дека епидемија на заразна жолтица е прогласена во Ѓорче Петров и Даме Груев, од Министерство за здравство апелираат до граѓаните да се следат препораките за санитарно-хигиенски и противепидемиски мерки.

Во училиштата:

– Зајакнато континуирано механичко чистење на објектот.

– Комплетна и континуирана, дезинфекција, дезинсекција и дератизација од овластена институција.

– Континуирано оддржување на хигиената во целиот објект, особено на санитарните јазли.

– Вонредна дезинфекција на санитарните јазли од страна на овластена институција.

– Обезбедување на течен сапун и течен дезинфициенс за раце во санитарните јазли.

– Редовно оддржување на личната хигиена на вработените и учениците (особено редовно и правилно миење на раце со течен сапун и потоа дезинфекција со течен дезинфициенс) и редовно носење на работни одела.

– Правилно манипулирање со брисачите за подовите од страна на хигиеничарките (да се користат посебни брисачи за под во санитарните јазли, од една страна, и училниците и ходниците, од друга страна).

– Редовен санитарно-здравствен преглед на вработените.

– Отстранување од настава на ученици со било какви симптоми на болест.

– Засилена едукација и потсетување на учениците од страна на наставниците, за редовно оддржување на личната хигиена со особено внимание на миењето на рацете.

– Најефикасна превенција за вирусен хепатитис А е вакцинација со вакцина против хепатитис А.

Во домовите на заболените:

– Редовно оддржување на хигиената во домот, во моментов зајакнато.

– Посебно внимание да се обрне на хигиената во санитарните јазли со зајакната дезинфекција.

– Користење на течен сапун и дезинфициенс за раце.

– Посебно внимание да се обрне на оддржување на личната хигиена, особено миењето на рацете.

– По можност, изолација на заболениот и обезбедување на посебен санитарен јазол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прогласена епидемија на заразна жолтица во Даме Груев и во општината Ѓорче Петров

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќерката на починатиот тетовец од коронавирусот кој престојуваше во Заводот за рехабилитација, бара истрага за несовесно лекување

Редакција

До крајот на неделава тропско време со повремен дожд, град и грмежи

Редакција

Информативната редакција на „1ТВ“ од вечерва се враќа на екраните

Редакција