еМагазин
Image default
Македонија

Претседателката на Собранието на Меѓународен сојуз на Боки 13 не знае каде завршиле парите кои бизнисмени ги уплаќале на невладината

Претседателката на Собранието на Меѓународен сојуз на Бојан Јовановски (Боки 13), Агапи Дика, по денешниот распит во ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција за случајот “Рекет“, изјави дека не знае каде се парите кои бизнисмени ги уплаќале на невладината.

„Истрагата ќе покаже”, рече Дика, чиј распит траеше околу два часа.

Вчера на распит била и Јованка Кухар, финансиска раководителка и координаторка во Меѓународниот сојуз, а денеска е повикан и бизнисменот Зоран Азманов.

Во случајот „Рекет“, освен Бојановски, кој е првоосомничен, осомничени се и Зоран Милески и поранешната специјална обвнителка Катица Јанева.

До сега на распит за „Рекет“ беа неколку бизнисмени, обвнители во поранешното Специјално јавно обвнителство (СЈО)…, но не и Јовановски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Азманов: Боки 13 ми се закануваше со документи од СЈО и Финансиска полиција

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Апелација ги потврди затворските казни за обидот за убиство на Зијадин Села

Никола Осило

Министерот за транспорт Горан Сугарески не очекува да го „потфати“ метлата на премиерот Заев

Никола Осило

Груевски го обвини Заев за манипулации со „бомбите“

Петре Димитров