еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

И прилепскиот карневал „Прочка 2020“ се откажува поради корона вирусот

Во Прилеп за денеска напладне е закажана итна седница на Советот со единствена точка на дневниот ред – донесување одлука за откажување на 19-иот меѓународен карневал „Прочка 2020“.

Ова е превентивна мерка поради ситуацијата со коронавирусот, зашто на меѓународниот карневал требаше да има гости од повеќе европски и балкански земји.

Со одлуката ќе значи дека се откажуваат сите тридневни карневалски организациски активности: денешната изложба на маски, утрешниот детски и големото карневалско дефиле што требаше да се одржи в недела.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Откажан карневалот во Струмица поради корона вирусот

Македонска работа: Струмичкиот карневал годинава со „специјални маски“

Уште двајца заболени од коронавирус во Грција, се откажува карневалот во Патра

Во сабота во Струмица карневал, група со деца од Белград поради корона вирусот го откажа учеството

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе се остане ли Македонија во „пакет“ со Албанија за датум за преговори со ЕУ

Редакција

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата: Ќе гласаат против уставните измени

Никола Осило

(Фото) Марјана Станојковска го покажа прекрасното тело играјќи си „криенка“ со фановите

Редакција