еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Приведените во „Империја“ донесени на распит пред судија на претходна постапка

Во Кривичниот суд попладнево на распит пред судија во претходна постапка беа доведени петмината осомничени кои се приведени денеска во новата истрага „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство, меѓу кои и Ненад Јосифовиќ и Цветан Панделевски.

Од СЈО нема официјална потврда дали меѓу останатите тројца се и бизнисменот Јордан Камчев и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков.

Покрај, Јосифовиќ и Панделевски, СЈО денеска отвори истрага со кодно име „Империја“ и против Јордан Камчев, Сашо Мијалков, Ратка Куноска Камчева, Христина Камчева Стојческа, Зорица Арсовска, Лилјана Гајдовска, Владислав Стајковиќ, Тодор Мирчевски, Дејан Јанев, Ванче Мијалчев и Јованче Тасковски.

Тие се осомничени за сторени кривични дела злосторничко здружување, оштетување или повластување на доверители, злоупотреба на службената положба и овластување, измама и перење пари и други приноси од казниво дело.

Во текот на предистражната постапка, со преземање на различни истражни дејствија како и со примена на посебни истражни мерки, се обезбедени доволно докази од кои произлезе основано сомнение дека во периодот од 2002 година до 2013 година осомничените ги сториле кривичните дела што им се ставаат на товар лично и преку правни лица кои биле или се во нивна сопственост.

Во текот на денешниот ден СЈО во соработка со МВР, изврши 12 претреси и приведени се пет осомничени лица.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Империја“ е нова истрага на СЈО: Вклучени семејството Камчеви, Мијалков и сопственикот на „Пелистерка“ Панделески

При денешните претреси на СЈО, уапсени пет лица

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер „збесна“ за синусите на Александар Трајковски: „Д-р Груевски врши преглед на простата секој вторник и четврток“

Никола Осило

Заев слетал на софискиот аеродром поради невремето во Скопје 

Редакција

Ѓерѓ Дедај именуван за нов амбасадор на Косово во Македонија

Редакција