еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Прочка е смислата на верата: Прости и нека ти биде простено

Денеска верниците го прославуваат големиот христијански празник Прочка или Велики Поклади на кој верниците треба да си простат меѓу себе пред почетокот на Велигденскиот пост.

Смислата на овој празник е со чиста душа, неоптоварена со омраза и лоши мисли да се почне со постите за најголемиот Христијански празник Велигден кој е за седум недели од денеска.

Исус Христос им проштевал на грешниците па дури и на оние кои го распнаа на крст, обраќајки му се на својот татко со зборовите „прости им Боже не знаат што прават“.

Позната е и случка опишана во Библијата која е екранизирана и во многу филмови. А тоа е, кога толпа луѓе сакаа да каменуваат грешна жена, а Исус кој се најде помеѓу нив им се обрати со зборовите „прв нека го фрли каменот, оној што е безгрешен“.

Верата не учи дека нема безгрешни луѓе, сите грешиме свесно или несвесно.

Но она што е важно е да си простуваме меѓусебе, бидејќи кога постиме, залудно не јадеме месо, ако го јадеме братот свој со омраза и навреди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Митрополит Струмички Наум за Прочка: За вистински да простиме, треба да сме свесни за гревот 

(Видео) Заев за Прочка: Им простив на луѓето кои држеа пиштол, веројатно немаа храброст и чиста мета

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

При денешните претреси на СЈО, уапсени пет лица

Редакција

Топ пет најголеми должници кон УЈП: ТЕ-ТО убедливо на врвот

Редакција

УЈП продава запленети автомобили, камиони и автобуси по багателни цени за да наплати данок

Никола Осило