еМагазин
Image default
Македонија

Продолжува судењето за случајот „ТНТ“ на СЈО

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Предметот го води судијата Огнен Ставрев, а застапник на обвиненито е Бурим Рустеми од СЈО.

Случајот се наоѓа во доказна постапка, а на последното рочиште беа сослушани сведоци предложени од одбраната.

Во предметот „ТНТ“, кој се однесува на уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски, меѓу обвинетите се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и поранешниот градоначалник на Општина Гази Баба, Тони Трајковски.

Според обвинението на СЈО, обвинетите во 2011 година сториле кривично дело од политичка омраза со уривање на комплексот „Космос“ на Фијат Цаноски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Има само Мерцедес: Каков имот пријавил обвинителот од СЈО, Бурим Рустем, кој треба да сведочи за „Рекет“

Рустеми два часа одговараше за „Рекет“: Немав притисоци каков исказ да дадам

Судење за „ТНТ“: Побарано изземање на Катица Јанева од случајот заради „Рекет“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Од денеска државјанството во изводите „македонско/граѓанин на Република Северна Македонија

Редакција

Сопруга на вработен во СЈО го издала боледувањето на Јанева

Редакција

Дескоска: Проблемот за Законот за ЈО не е Јанева, туку постапките на СЈО

Редакција