еМагазин
Image default
Македонија

Продолжува судењето за насилството во Собранието: Прво рочиште по пуштањето на пратениците од домашен притвор

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за случувањата во Собранието на Македонија на 27 април минатата година.

Предвидено е во судницата да се прегледуваат видеоснимките од собраниските камери направени на 27 април.

На минатото рочиште на 17 октомври беше испитуван загрозениот сведок С1, кој околу три часа сведочеше пред обвинителството, а останатите речиси шест часа одговараше на вкрстените прашања на одбраната.

Јавноста беше исклучена од сведочењето на загрозенот сведок, а обвинетите ги застапуваа и бранителите по службена должност и нивните адвокати кои беа казнети со по 1.000 евра поради непочитување на судот.

Денешното рочиште ќе биде прво по пуштањето од домашен притвор на тројцата поранешни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски, Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов и нивното гласање за уставните измени во петокот во Собранието.

За случајот „27 април“ на Основното јавно обвинителство обвинети се вкупно 33 лица, од кои 31 за терористичко загрозување на уставниот поредок на државата и двајца за поттикнување.

На обвинителната клупа се Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Љупчо Димовски, Јохан Тарчуловски, Митко Чавков, Митко Пешовски, Душко Лазаров, Горан Јошевски-Леви, Оливер Поповски, Оливер Радулов, Сашко Марковски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Елена Доцевска-Божиновска, Иван Цветановски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски-Бетмен, Владо Јовановски, Игор Дурловски, Стефан Младеновски, Михаил Младеновски, Захарие Симовски, Младен Додевски, Јане Ченто, Горанче Ангеловски, Игор Југ, Илија Славески, Влатко Трајков, Вилијам Михајловски, Никола Митревски-Кољо, Александар Василевски-Нинџа и Митре Питроповски.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На судењето за „Тортура“ се гледаат видео снимки за апсењето на Бошкоски

Редакција

Викиликс открива: Република Северна Македонија било прифатливо решние за името и во 2008

Редакција

Вучиќ отвори нова дилема: Груевски влегол во Албанија легално или нелегално?

Редакција