еМагазин
Image default
Македонија

Продолжува судењето за „Тортура“, за начинот на апсењето на Љубе Бошкоски во 2011 година

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржи рочиште за предметот „Тортура“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за начинот на апсењето на Љубе Бошкоски во 2011 година.

Во „Тортура“ заедно со Сашо Мијалков се обвинети и поранешниот прв човек на единицата „Алфи”, Ивица Антевски-Пуки, и уште петмина припадници на единицата.

Специјалното јавно обвинителство ги гони за мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување, за начинот на лишување од слобода на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски, на 6 јуни 2011 година, ден по предвремените парламентарни избори.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Унгарски аналитичар: Со азилот за Груевски, Орбан чекор поблиску до Русија

Редакција

Ратификацијата на Преспанскиот договор во Грција одекна во светските медиуми

Никола Осило

СДСМ: Најголемите 10 лаги на Мицковски и ВМРО-ДПМНЕ во 2018

Редакција