еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Прогресивен данок: Новиот закон директно ќе удри по џебот на 38.000 граѓани

Вкупно, околу 453.000 лица ќе имаат намалување на ефективната даночна стапка, додека само 38.000 лица ќе имаат зголемување, тврдат од Министерството за финансии од каде што викендов го промовираа новиот закон за данок на личен доход што предизвика бурни реакции во јавноста.

„Евидентно е дека за најголем дел од популацијата новата ефективна даночна стапка е пониска од моменталната, додека позначајно зголемување има единствено кај најдоходовните 1%. За најдоходовните 1% од населението, зголемувањето на ефективната даночна стапка изнесува 4 процентни поени, додека за групата под тоа, зголемувањето е 0,6 процентни поени“, соопшти Министерството за финансии.

Вкупните буџетски импликации од промените во законот за данок на личен доход се повисоки буџетски приходи за околу 25 милиони евра, т.е. 0,25% од БДП.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот данок за личен доход ќе ја дотепа Македонската берза

Владата воведува данок на штедење во износ од 15 отсто

Владата воведува данок на осигурување

Се воведува прогресивен данок: Прагот на одданочување приход од 90 илјади денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата објави тендер за интерветна набавка на маски

Редакција

И АСНОМ и Рамковниот договор во Преамбулата на Уставот: Што пишува во нацрт-амандманот

Редакција

(Галерија) Рагуза: Задоволство и предизвик ни беше да готвиме за папата Франциск

Редакција