еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Прометот во индустријата во март намален за 21,1 отсто

Прометот во индустријата во март годинава во однос на март лани бележи намалување од 21,1 осто, објави Државниот завод за статистика.

Вкупниот промет во индустријата во март 2020 година, во однос на март 2019 година, бележи опаѓање кај интермедијарни производи, освен енергија за 16,2 отсто, капитални производи за 31,6 отсто, трајни производи за широка потрошувачка за 31,9 осто и нетрајни производи за широка потрошувачка за 2,4 отсто.

Според објавените податоци на прометот во индустријата на домашниот пазар, во март 2020 година, во однос на март 2019 година, бележи пораст од 2,7 отсто.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во март 2020 година, во однос на март 2019 година, бележи пораст кај интермедијарни производи, освен енергија за 5,1 отсто и нетрајни производи за широка потрошувачка за 8,0 отсто, додека опаѓање бележи кај капитални производи за 30,3 отсто и трајни производи за широка потрошувачка за 26,2 отсто.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на странските пазари, во март 2020 година, во однос на март 2019 година, бележи пад од 26,1 отсто.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во март 2020 година, во однос на март 2019 година, бележи опаѓање кај интермедијарни производи, освен енергија за 24,2 отсто, капитални производи за 32 отсто, трајни производи за широка потрошувачка за 29,3 отсто и нетрајни производи за широка потрошувачка за 8,7 отсто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Корона“ кризата “удри“ на преработувачката индустрија

Корона кризата удира: Намален бројот на работниците во индустријата

Корона кризата удира: Голем пад на индустриското производство

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во Македонија се фрлаат 12.000 тони вишок храна, а 450.000 луѓе се со еден оброк дневно

Редакција

Град Скопје ја намали фирмарината

Редакција

Влада: Отписот на долговите за струја е мерка на социјално одговорни компании и не е на товар на граѓаните

Редакција